Propolis, nazywany antybiotykiem XXI wieku ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, to kolejna z cenionych substancji, o charakterystycznym balsamicznym zapachu i smaku, których dostarczają nam pszczoły. Powstaje z kitu pszczelego. Jest to lepka, gęsta substancja służąca pszczołom jako wyściółka wnętrza ula w celu uszczelnienia i wzmocnienia jego konstrukcji. Posiada ona właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antywirusowe, przeciwpierwotniakowe, miejscowo znieczulające, przeciwzapalne i regeneracyjne.
Barwa propolisu jest zróżnicowana – od żółtozielonkawej, przez brązową, brunatną, nawet do czarnej, w zależności od składu chemicznego, który uzależniony jest od warunków miejsca wytwarzania oraz sposobu, w jaki jest pozyskiwany. Skład chemiczny propolisu zależny jest od roślinności danego obszaru geograficznego, od pory roku oraz rasy pszczół.
Dotychczas w propolisie zidentyfikowano około 400 związków aktywnych biologicznie, choć podejrzewa się, że może ich być nawet około 1000. W jego skład wchodzą:
*żywice (50-80 proc.),
*wosk pszczeli (8-30 proc.),
*wosk roślinny (6 proc.),
*olejki eteryczne (10-14 proc.),
*pyłek kwiatowy (5 proc.),
*substancje garbnikowe (10 proc.),
*terpeny, flawony, kwasy organiczne, substancje lipidowo-białkowe,
*biopierwiastki, takie jak wapń, mangan, magnez, cynk, cyna, miedź, krzem, żelazo, glin, srebro, sód, potas, chrom, stront, bar, kadm, wanad, tytan,
*oraz witaminy: prowitamina A, wit. B1, wit. B2, B5, B6, C, D, E.
Najważniejsze składniki, które mają największe znaczenie biologiczne, to flawonoidy, estry aromatyczne i terpeny.
W przeciwieństwie do syntetycznych antybiotyków charakteryzuje się brakiem negatywnego wpływu na naturalny mikrobiom człowieka. Ponadto może być bezpiecznie stosowany przez każdego, z wyjątkiem osób uczulonych na produkty pszczele. Mimo swojej nazwy – antybiotyk XXI – propolis warto też spożywać profilaktycznie.
Jednym ze sposobów korzystania ze zdrowotnych właściwości propolisu jest wymieszanie go z miodem. Kolejnym popularnym sposobem, ze względu na jego rozpuszczalność w alkoholu, jest zrobienie nalewki propolisowej.
Będziemy do tego potrzebowali 50 g propolisu, który należy zmielić (warto go przed tym zamrozić, gdyż w temperaturze pokojowej jest on na tyle lepki, że bardzo trudno jest go zmielić), 100 ml spirytusu oraz 150 ml wody. Wszystkie składniki mieszamy i pozostawiamy w szczelnym naczyniu na 2-3 tygodnie. Aby dobrze się rozpuścił nalewkę codziennie wstrząsamy. Po tym czasie należy przefiltrować ją przez watę, gazę lub filtr od kawy, a następnie przelać do ciemnego, szczelnego naczynia.
Można stosować inhalacje z dodatkiem nalewki, płukać gardło lub pić ją, wlewając kilka kropli do miodu lub herbaty.
W celu zmaksymalizowania jego zbawiennych właściwości poleca się przyjmować go na pusty żołądek.